Rada Gospodarcza Strefu Wolnego Slowa

Aktualności

PMM w „Financial Times”: Ruch w kierunku redukcji funduszy spójności spotka się z mocnym odwetem

26 października 2021

PMM w „Financial Times”: Ruch w kierunku redukcji funduszy spójności spotka się z mocnym odwetem

W poniedziałkowym wydaniu „Financial Times” premier Mateusz Morawiecki odniósł się do relacji Polska - Unia Europejska, poinformował, że jakikolwiek ruch w kierunku redukcji funduszy spójności spotka się z mocnym odwetem.

Komisja Europejska zamroziła polski Krajowy Plan Odbudowy w związku z obawami dotyczącymi działalności Izby Dyscyplinarnej oraz wniosku premiera do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie wyższości prawa unijnego nad krajowym.

Wyrok Trybunału z 7 października potwierdził hierarchię źródeł prawa orzekając, że kluczowe elementy prawa UE są niezgodne z konstytucją RP.

„Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji” - odparł szef polskiego rządu pytany, czy Polska mogłaby zawetować kluczowe unijne decyzje, takie jak pakiet klimatyczny.

Stwierdził, że „jeśli ktoś będzie nas atakował w sposób zupełnie niesprawiedliwy, będziemy się bronić w każdy możliwy sposób”. „Czujemy, że podejście (Unii Europejskiej) już jest dyskryminujące i przypomina dyktat. Ale jeżeli to będzie jeszcze gorsze, to będziemy musieli przemyśleć naszą strategię” – dodał.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że Polska jest gotowa na kompromis z Brukselą, co potwierdziła zgadzając się na likwidację Izby Dyscyplinarnej – proces legislacji jest bliski ukończenia: „jesteśmy w tej chwili na etapie finalizowania szczegółów tej legislacji i zbierania większości do tego. Legislacja jest przygotowywana i w ciągu najbliższych tygodni, myślę, że najpóźniej do końca roku, przedstawimy tę legislację i przejdziemy do procedury”, jednakże rząd polski oczekuje cofnięcia wrześniowej decyzji dotyczącej naliczania codziennie grzywny.

„Nie ma mowy, by między państwami członkowskimi i instytucjami prowadzona była retoryka wojenna”- powiedział rzecznik Komisji Europejskiej odnosząc się do poniedziałkowego wywiadu premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, że „Unia Europejska jest projektem pokojowym i od 68 lat udaje się go realizować z powodzeniem”.

We wtorek, 19 października odbyła się debata w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Odnosząc się do Funduszu Odbudowy Ursula von der Leyen skierowała zalecenia do premiera aby: odtworzyć wymiar sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, przywrócić zwolnionych w sposób bezprawny sędziów.

Środki z Krajowego Panu Odbudowy są istotnym wkładem w odbudowie polskiej gospodarki po pandemii. Zresztą, Fundusz Odbudowy jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania jakie spowodowała pandemia. Jego głównymi zadaniami są: odbudowa i przywracanie odporności gospodarek UE na ewentualne kryzysy oraz przygotowanie na, przyszłe i nieprzewidziane okoliczności. W ramach tego funduszu Polska ma do dyspozycji ok. 58,1 mld euro - w tym 23,9 mld w formie dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach.

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij