Rada Gospodarcza Strefu Wolnego Slowa

Aktualności

List Otwarty Zarządu RGSWS do Unii Metropolii Polskich

31 marca 2020

List Otwarty Zarządu RGSWS do Unii Metropolii Polskich

Zachęcamy do zapoznania się z Listem Otwartym Zarządu RGSWS do Unii Metropolii Polskich

Warszawa dn. 31.03.2020

 

Szanowni Państwo Prezydenci,

 

 

z uwagą zapoznaliśmy się z listem, jaki skierowaliście Państwo do Premiera Mateusza Morawieckiego. Wskazujecie w nim listę problemów, z jakimi musicie się mierzyć, wskazując na pilną potrzebę wspólnego działania z rządem.

Uważamy, że wymienione przez Państwa kwestie są niezwykle istotne i z pewnością warte podjęcia. Niemniej wskazać trzeba także inną sprawę, równie niecierpiącą zwłoki, a mianowicie problemy, z jakimi muszą sobie radzić polscy przedsiębiorcy. Zgodnie z postanowieniami tarczy antykryzysowej oraz innych przepisów dysponujecie Państwo w swoich miastach narzędziami wsparcia dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Możecie m.in. zwolnić przedsiębiorstwa z podatku od nieruchomości i środków transportu oraz odroczyć pobór opłaty za użytkowanie wieczyste. W Państwa kompetencji jest także zwolnienie firm z opłat czynszowych za korzystanie z miejskich lokali użytkowych. Macie także Państwo możliwość uruchomienia narzędzi wsparcia finansowego, jak powołanie specjalnych funduszy poręczeniowych, dających gwarancje kredytowe, czy udzielających kredytów dla firm mających trudności z uzyskaniem dostępu do środków bankowych.

Wiemy, że część władz miejskich już podejmuje, przynajmniej niektóre, z tych działań. Zachęcamy pozostałych do pójścia w ich ślady. Wsparcie dla firm musi mieć wymiar zarówno krajowy, jak i lokalny. Jesteśmy przekonani, że rozumiecie Państwo tę potrzebę i nie będziecie szczędzić sił i środków, aby ratować przedsiębiorców. Potrzebujemy teraz aktów solidarności także od władz największych ośrodków miejskich w kraju. Wasz przykład może pociągnąć pozostałe jednostki samorządu terytorialnego do bardziej zdecydowanych działań. Tylko działanie ponad politycznymi podziałami i w interesie ogółu przynieść może oczekiwane efekty. Jako przedstawiciele wspólnot lokalnych macie Państwo do odegrania w obecnej sytuacji niebagatelną rolę. Liczymy, że staniecie na wysokości zadania. Pragniemy wezwać także inne organizacje zrzeszające przedsiębiorców do tego, aby apelowały do władz samorządowych o uruchomienie adekwatnych mechanizmów wsparcia.

Zarząd Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa w składzie:

Piotr Hofman, Prezes

Marek Kordas, Członek Zarządu

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij