Rada Gospodarcza Strefu Wolnego Slowa

Aktualności

List Otwarty Prezesa RGSWS Piotra Hofmana do Pana Ministra Tadeusza Kościńskiego.

31 marca 2020

List Otwarty Prezesa RGSWS Piotra Hofmana do Pana Ministra Tadeusza Kościńskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z Listem Otwartym Prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana do Pana Ministra Tadeusza Kościńskiego.

Szanowny Pan

Tadeusz Kościński

Minister Finansów

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

 

w związku z działaniami podjętymi w walce z epidemią koronawirusa wiele polskich przedsiębiorstw stanęło w obliczu poważnych problemów finansowych. Trudności te dotyczą szczególnie zachowania płynności finansowej, sprawy tak istotnej dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą.

W ostatnich dniach Sejm RP przyjął pakiet ustaw zwanych tarczą antykryzysową. Jej uchwalenie uznajemy za krok w dobrym kierunku. Dzięki rozwiązaniom zawartym w tym pakiecie, można mieć nadzieję na zachowanie znacznej części zagrożonych miejsc pracy. Z rządu płyną jednak sygnały, że nie jest to ostatnie słowo w walce o obronę polskiej gospodarki.

Wiem, że Pan Minister wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, a każdego podatnika traktuje jak klienta, któremu należy się wysokiej jakości obsługa. Zdaję sobie sprawę z tego, że budżet państwa ma swoje ograniczenia. Mając jednak na uwadze powagę sytuacji oraz pańskie nastawienie do podatników, zwracam się do Pana z prośbą o rozważnie rozwiązań wspomagających płynność polskich przedsiębiorstw. Chodzi mi szczególnie o regulacje w podatku VAT. Po konsultacjach z naszymi ekspertami oraz członkami naszego Stowarzyszenia, chciałbym zaproponować, aby w ustawie o podatku od towarów i usług znalazł się przepis mówiący, iż na czas trwania epidemii oraz 3 miesiące po jej zakończeniu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym zwracana była w terminie do 14 dni. Dodatkowo proponuję, aby w tym samym okresie zawieszone zostało funkcjonowanie mechanizmu podzielonej płatności. Obie te propozycje pozwolą polskim firmom przetrwać tę trudną sytuację, w jakiej się obecnie znalazły, tak aby w przyszłości mogły wrócić do normalnego funkcjonowania.

Liczę, że przedłożone rozwiązania spotkają się z zainteresowaniem Pana Ministra. Jestem przekonany, że współpraca i konsultacje miedzy rządem a przedsiębiorcami przynieść mogą pożytek całej polskiej gospodarce. Celem obu stron jest bowiem rozwój naszego kraju i dobrobyt jego Obywateli.


Piotr Hofman
Prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

 

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij